Darujletbalonom.sk

DARUJTE SVOJIM BLÍZKYM, NAJKRAJŠÍ DARČEK,

ZÁŽITOK NA CELÝ ŽIVOT ...

O balónoch

Definícia balóna:

Balón je neriaditeľný aerostat. Skladá sa z vlastného balóna (obalu plneného horúcim vzduchom alebo plynom ľahším ako vzduch), závesných lán a koša posádky. Riadiť sa dá len výška letu.

Ako balón letí?

Balón letí na princípe Archimedovho zákona: „Balón ponorený do atmosféry je nadľahčovaný silou, ktorá sa rovná tiaži vzduchu balónom vytlačeného.“ Tým že je v balóne horúci vzduch ktorý má menšiu hustotu ako okolitý vzduch, sa dokáže balón vznášať podobne ako napríklad polystyrén na vode. Pre zaujímavosť 1 meter kubický vzduchu zohriateho o 1 stupeň Celzia dokáže uniesť 8 gramov. Balón o objeme 4000 metrov kubických vzduchu zohratých o 100 stupňov Celzia dokáže uniesť približne 1 tonu!

História balónov

Začiatok balónového lietania je považovaný 4. jún 1783, kedy sa vzniesol teplovzdušný balón bratov Montgolfiérovcov pred zrakmi dvora Ľudovíta XVI. Prvými pasažiermi boli kačica, ovca a sliepka.

Joseph Michel Montgolfier a Jacques Étienne Montgolfier zostrojili papierový balón, v ktorom sa 21. 11. 1783 ako prví ľudia vzniesli Jean-François Pilâtre de Rozier a François Laurent d'Arlandes. 

Ešte v tom istom roku sa vzniesol aj prvý plynom plnený balón profesora Charlesa. Plynové balóny sa potom využívali v civilnej a hlavne vojenskej sfére. Boli plnené vodíkom alebo svietiplynom a nakoniec bezpečným héliom. Koncom 19. storočia sa objavili aj prvé použiteľné riaditeľné balóny – vzducholode.

Typy balónov:

Teplovzdušné balóny – v balóne je vzduch zohriaty na vyššiu teplotu ako okolitý. Tento teplý vzduch má menšiu hustotu a preto stúpa hore. Keď vzduch ochladne balón zase klesá dole. Ohrievaním vzduchu v balóne sa riadi jeho výška. Smer a rýchlosť určuje vietor.

Plynové balóny – sú naplnené plynmi ľahšími ako vzduch. V minulosti sa používal vodík, no ten bol vysoko výbušný, tak sa začalo používať hélium ktoré je nehorľavé. V dnešnej dobe sa používajú hlavne hélio-vodíkové zmesi ktoré niesú horľavé a sú cenovo dostupnejšie ako čisté hélium. Plynové balóny sú typické tým že na košoch balóna sú zavesené vrecia s pieskom. Keď treba stúpať, pilot odsype časť piesku. Keďže ľahké plyny majú malé molekuly, plyn uniká pomaly z balóna a balón začne po čase klesať. Potom treba zase odsypať z piesku aby balón stúpal. Takýmto spôsobom sa riadi výška u plynového balónu.

Solárne balóny – sú vyrobené z čiernej igelitovej fólie a sú naplnené vzduchom. Balóny lietajú za jasného počasia keď slnko zohreje vzduch v balóne. Balón stúpa. Takéto balóny sa používajú len ako modely bez ľudskej posádky!

Dymové balóny – existovali iba v minulosti keď ľudia napúšťali balóny dymom pretože si mysleli že dym bude balón nadnášať podobne ako dym nad ohňom. Až neskôr zistili že to nie dym, ale teplý vzduch balón nadnáša.

Kombinované balóny – sú balóny v ktorých je umiestnené plynové jadro a okolo je vzduch ktorý sa zohrieva na regulovanie výšky. 

Balónové rekordy

Najdlhší let balónom: 01.02. 1997, Michio KANDA, Hirozuke TAKEZAWA (JPN) - 50:38:00

Výškový rekord: 26.11. 2005 Vijaypat Singhania (IND) - 21 027 m

Diaľkový rekord: 15.1. 1991Per Axel Lindstrand (GBR) - 7 671.91 km

Súťaže balónov

Súťaže balónov spočívajú v presnosti lietania. Najzákladnejšou úlohou je vytýčenie cieľa veľkým bielym krížom na zem vo vzdialenosti aj 10 km od miesta štartu. Pilot ktorý sa dostane najbližšie a zhodí „marker“ ( cca 100 gramové vrecúško s pieskom a 1 meter dlhou stuhou) dostane najviac bodov. Sú piloti ktorý dokážu hodiť marker z balóna presne na kríž a sú piloti ktorý letia aj 1000 metrov vzdialene od kríža. Je to spôsobené tým že v každej výške fúka iný smer a rýchlosť vetra.